55 milyon dolarlık kredi için imzalar atıldı

Anlaşma kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, SFD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al-Khateeb ve SFD İcra Kurulu Başkanı Sultan Al-Marshad’ın katılımıyla bir imza töreni gerçekleştirildi.

Söz konusu kredinin “Devlet Okullarında Depreme Bağlı Riskin Azaltılması Projesi” kapsamında kullanılması hedefleniyor.

İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda imzalanan anlaşma kapsamında kullanılacak kredi ile yaklaşık 55.000 metrekare büyüklüğe sahip beş devlet okulunun rehabilite edilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında belirlenen okulların, deprem sebebiyle oluşabilecek hasarlardan korunması hedefleniyor. Bu bağlamda, gerekli donanımın ve kaynakların okullara tahsis edilmesi, eğitim kalitesi ve verimliliklerinin sürekliliğinin devam etmesi de hedefler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili açıklamada şunlar kaydedildi:

“SFD finansmanlığında yürütülen proje, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun Türkiye ile olağan iş birliğini ilerletmesinde de yeni bir dönüm noktasını temsil ediyor. Proje, öğrencilere kaliteli bir eğitim sağlamayı ve ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu proje aynı zamanda Kaliteli Eğitim maddesi de dahil olmak üzere, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesini de destekliyor.

Eğitimin güçlendirilmesi, sosyal refahı ve ekonomik ilerlemeyi teşvik ederken, sürdürülebilir kalkınmanın ilerlemesi için önemli bir noktayı da temsil ediyor.”

SDF, son 40 yılda Türkiye’de enerji, sağlık, tarım ve eğitim gibi değeri 300 milyon doların üzerinde olan 9 kalkınma projesi ve programını finanse etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x