Ankara Halk Ekmek’ten gıda hijyen eğitimi

Ankaralılara sağlıklı, kaliteli ve güvenilir ekmekler ile unlu mamuller üreten Ankara Halk Ekmek Fabrikası 3 gün sürecek “gıda hijyen” eğitimleri düzenledi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen zorunlu eğitimlere Halk Ekmek Fabrikası çalışanları ile Halk Ekmek satış büfesi işletmecileri katıldı.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası, toplum sağlığını korumak amacıyla hijyen kurallarına uymaya devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenmesi zorunlu olan “gıda hijyen” eğitimlerinde, ekmek üretiminden tüketimine kadar olan süreçte; ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi, dağıtımı ile satışında görevli tüm personele ve ekmek satış büfesi işletmecilerine gıda hijyeninin nasıl sağlanması gerektiği ayrıntılı olarak anlatıldı.

815 KİŞİ EĞİTİM ALDI

Ankara Halk Ekmek Fabrikası Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime 430 Halk Ekmek Satış Büfesi işletmecisi ile onları denetlemekle görevli Büfe Kontrol Birimi çalışanları olmak üzere toplam 815 kişi katıldı.

Ekmeğin üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar geçen süreçte yer alan tüm görevlilere verilen eğitim kapsamında; hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar, gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma ve bozulmalar, personel, iş yeri ile ekipman hijyeni, temizlik, dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon, fırınlarda HACCP ile iyi hijyen uygulamaları, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, ekmek, ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili mevzuata uygun üretim teknikleri, el yıkama, maske ve bone kullanımı, temizlik, dezenfeksiyon maddelerinin kullanımı, tam buğday ekmeği tüketiminin önemi ve sağlık üzerine etkileri, ekmek israfının azaltılması için alınacak tedbirler başlıklar hâlinde uygulamalı olarak anlatıldı.

HEDEF BAŞKENTLİLERE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÜRÜN SUNMAK

Ankara Halk Ekmek Fabrikası İşletme Müdürü Muhsin Kaynar “gıda hijyen” eğitimleri hakkında şöyle konuştu:

“Günlük bir milyon ekmek üretme kapasitesine sahip 97 çeşit ürün üreten çok önemli bir marka hâline geldik. Bu kapsamda tarladan sofraya güvenli gıda anlayışıyla yürütmekte olduğumuz çalışmalara devam ediyoruz. Hammadde deposundan üretime, sevkiyattan market ve büfe çalışanlarına kadar tüm paydaşlarımız 3 gün süren eğitim şölenimize katıldı. Hedefimiz vatandaşlarımıza sağlıklı ve güvenli gıdayı temin etmek ve onların tüketimine sunmak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x