Apple, ekran altı kamera üzerinde çalışıyor

Şu anda sadece birkaç telefonda bulunan ekran altı kamera teknolojisi, karmaşık yapısı nedeniyle geniş çapta benimsenmedi ve henüz akıllı telefonlarda ana akım haline gelmedi. Ancak Apple’ın iPhone’ları için ekran altı kameralar üzerinde çalışmalara başladığı bildiriliyor. Bu, gelecekte çerçevesiz, tam ekran bir iPhone’a giden yolu açacak.

Apple, bu yılki tüm iPhone serisinde geleneksel çentikli tasarımdan Dynamic Island tasarımına geçiş yaptı. Gelecek nesil SE modelinin de aynı hap şeklindeki çıkıntıyı içermesi bekleniyor.

Apple, ekran altı kamera üzerinde çalışıyor

Yeni bir rapora göre Apple, gelecekteki iPhone’larında Dynamic Island’ı tamamen kaldırmayı ve yerine ekran altı kamera teknolojisini getirmeyi hedefliyor. The Elec’e göre, şirketin Koreli tedarikçisi LG Innotek, bir ekran altı kamera (UPC) sisteminin gelişmiş geliştirilmesine başlamış. UPC’nin ana sorunu, mevcut selfie kameralarına kıyasla ışık iletimindeki kayıptır. Basitçe söylemek gerekirse, ekran altı kameralar, ekran alanından daha az ışık geçtiği için düşük kaliteli görüntüler üretir. Bununla mücadele etmek için LG Innotek, ‘serbest form optik’ adında özel bir lens sistemi üzerinde çalışıyor.

Koreli tedarikçinin çözümü, optik modül etrafındaki ışık yoğunluğu oranını artıracak ve bozulmayı azaltacak şekilde çevre lensin kalınlığını kontrol edecek.

Raporda, iPhone’larda ekran altı kamera teknolojisinin gelmesinin uzun bir süre alacağı belirtiliyor. Apple’ın 2025’te çıkacak iPhone 17’de ekran altı Yüz Tanıma (Face ID) teknolojisini benimsemesi bekleniyor. İlk tam ekran iPhone olan UPC’li iPhone 19, 2027’de piyasaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x