Bursa Büyükşehir’den tarıma tam destek

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla fide-fidan temininden kaliteli üretimin sağlanmasına, ekipman desteğinden ürünlerin satış ve pazarlamasına kadar her alanda çiftçilere katkı sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2024-2029 Tarım Vizyonunu da belirledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki toplantıda 5 yıllık sürecin tarım planlaması hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi. Şehrin sahip olduğu tarım potansiyelini en üst seviyeye çıkarma konusunda kararlı olduklarını belirten Başkan Aktaş, “Tarım konusunda gaza basmak zorundayız. Yeni dönemde şampiyonlar liginde olmak zorundayız” dedi. Toplantıya,  Başkan Alinur Aktaş’ın yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Ziraat Odası başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile tüm tarım paydaşları katıldı.

“MUHTEŞEM BİR POTANSİYELE SAHİBİZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarım konusunda genel durumu gösteren bir sunum yaptı. Yeni süreçte de desteklerin artarak devam edeceğini söyleyen Başkan Alinur Aktaş, tarım konusundaki çalışmaları tam bir işbirliği içerisinde yürüttüklerini, şehre katma değer sağlamanın hesabında olduklarını belirtti. Tarım konusunda sahip oldukları potansiyeli daha iyi değerlendirmek istediklerini ifade eden Başkan Aktaş, Halk Ozanı Âşık Veysel’in, ‘Dileğin var ise iste Allah’tan, almak için uzak gitme topraktan, cömertlik toprağa verilmiş Hak’tan, benim sadık yârim kara topraktır’ sözlerini hatırlattı. Yaşamın bereketi olan toprağı, çiftçilerin nakış nakış işleyerek bereketlendirdiğini anlatan Başkan Aktaş, “Toprağı ve çiftçiyi ihmal etmek, geleceği ihmal etmek demektir. Tarımı hayatın merkezine almak, sürdürülebilirliği için çabalamak son derece önemlidir. Bizler tarım ve çiftçiye yönelik daha fazla projeler geliştirerek teşvik edici hamleler yapma gayreti ieçrisindeyiz. Tarım potansiyelini en üst seviyeye çıkarma konusunda da kararlıyız. Tarım konusunda gaza basmak zorundayız. Tarım toprakları, bu şehrin yüzölçümünün yüzde 40’ına tekabül ediyor. Bursa tarımı hem şehrimiz hem de ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip. Birçok konuda Marmara bölgesinin tedarikçisi durumundayız. Armut, Gemlik siyah zeytini, şeftali, çilek ve kiraz gibi değerli ürünlerimiz var. AB’ye ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin en kaliteli ve en lezzetli üzümlerini yetiştiriyoruz. Ahududu, böğürtlen ve bezelye üretiminde de birinci sıradayız. Özetle, şehir olarak muhteşem bir potansiyele sahibiz” dedi.

“DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Tarım konusunda tüm paydaşlarla sürekli iletişim ve istişare halinde olduklarını dile getiren Başkan Aktaş, tarım alanında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Tarımsal amaçlı tahmin ve erken uyarı meteoroloji istasyonu kurulumu projesini hayata geçirdiklerini, hibeli fide-fidan desteği projesiyle Keles, İznik, İnegöl, Orhaneli, Yenişehir, Büyükorhan, Mustafakemalpaşa öncelikli olmak üzere tüm ilçelerde yüzde 60 hibeli fide-fidan dağıtımları yapıldığını anlatan Başkan Aktaş, bu sayede çiftçilere ekonomik anlamda ciddi destek sağlandığını söyledi. 1000 civarında çiftçi ailesini sürece dâhil ederek hem kendi bölgelerinde nitelikli üretim yapmalarını sağladıklarını hem de bunu ekonomik kazanca çevirdiklerine değinen Başkan Aktaş, “Projeleri, ekonomiye dönüştürecek, çiftçi kesiminin menfaatine dönüştürecek altyapıyı da hazırlıyoruz. Tarım Peyzaj A.Ş. yoluyla verdiğimiz desteklerimiz devam ediyor. 6 yıllık süreçte BESAŞ kanalıyla üreticilerimizden 25 milyon litreye yakın süt, 100 bin kilogramın üzerinde siyez buğdayı aldık. 2023 yılı sonu itibariyle BUSKİ tarafından gerçekleştirilen gölet, havuz ve sulama tesisleri aracılığıyla toplam 37 bin 900 hektarlık alanı tarımsal sulamaya açtık. Zor süreçleri geride bıraktık. Artık yatırımlarımız daha hızlı yürüyecek inşallah. Çiftçilerimize çilek, yaban mersini, aronya, ahududu başta olmak üzere 8 milyon adet fide-fidan ve 800 ton tohum desteği sağladık. Tüm bu desteklerimiz de devam edecek” diye konuştu.

“DÜNYA PAZARINA AÇILMAK ZORUNDAYIZ”

Kooperatiflerin çok kıymetli olduğunu, özellikle kadın kooperatiflerinin üretimlerini her zaman desteklemeye özen gösterdiklerini anlatan Başkan Aktaş, 2023’te kadın kooperatiflerinden 97 bin adet salça, erişte, tarhana, bal, zeytin, sirke gibi el emeği ürünler satın alarak ekonomik anlamda onların güçlenmelerine katkı sağladıklarını söyledi. Bursa Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği’ne kayıtlı 148 teknede çalışan 310 tayfaya su geçirmez balıkçı tulumu ve çizme takımı dağıttıklarını belirten Başkan Aktaş, 250 zeytin üreticisine de 240 bin metrekare zeytin hasat örtüsü verdiklerini ifade etti. 2 bin 550 adet arı kovanı ile takımı desteği ve eğitimlerle arıcılığa da önem verdiklerini dile getiren Başkan Aktaş, “Tarım ürünlerini uluslararası arenada tanıtmak için her sene B2B organizasyonları gerçekleştirdik. Artık dünya pazarına açılmak zorundayız. Yeni dönemde şampiyonlar liginde olmak zorundayız. Mütevazi durmanın, ‘kendi yağımızda kavruluyoruz’ demenin gereği yok. 2018-2023 arasında süt soğutma tankı, salça makinası, ceviz soyma makinası, tohum selektör makinası başta olmak üzere toplam 650 tarım aleti ve makinası dağıttık. Ayrıca 58 bin 400 metrekare çilek malç malzemesi ve 402 bin 900 metre damla sulama borusu ile üreticilerimizi destekledik. 24 bin 700 metre tel çit hizmeti ile 9 bin dekarlık meranın korunmasını sağladık. Hayvancılık alanında da Bursa’da dokunmadık mera bırakmayacağız” dedi.

“İHRACAT YAPMAK ZORUNDAYIZ”

2024 yılı itibariyle hayata geçirecekleri ve şehri tarım alanında ihya edecek çok önemli projeleri olduğunu açıklayan Başkan Aktaş, arıcılıktan balıkçılığa, tohumdan fidana, salça makinasından süt soğutma tankına kadar pek çok noktada destekleri sürdüreceklerini belirtti. Yeni ürünler konusunda da açılımları olacağını ifade eden Başkan Aktaş, kestaneyi Bursa’ya yeniden kazandırmada kararlı olduklarını, gal arısı zararlısına dayanıklı kestane fidanı destekleme projesini 2024 yılında da devam ettireceklerini söyledi. Bursa tarımsal üretim yelpazesini genişletmek amacıyla 2024 yılında Tarım Peyzaj A.Ş. yoluyla yüzde 60 hibeli enginar fidesi desteği projesiyle bölgesel üretimi destekleyeceklerini ifade eden Başkan Aktaş, “2021-2024 yılları arasında yapılan siyah incirin ve ayvanın ihracatını engelleyen ‘Akdeniz Meyve Sineği’ne karşı hasat sonrası karantina uygulamalarının araştırılması projemiz, başarılı bir şekilde sonuçlandı. 3 senedir süren projeyle çiftçimize Uzakdoğu ihracat kapılarının yeniden açılmasını sağlayacağız. İhracat yapmak zorundayız. İhracatla ürünümüzün katma değerini arttırmak zorundayız. Bu rant insanların cebine ulaştığında, hayatına dokunduğunda işin kıymetlendiğini hep birlikte göreceğiz. Çiftçilerimizin ürün verimliliğini arttırmalarına ve kuraklık dönemlerinde dahi sürdürülebilir tarım yapmalarına olanak sağlamak amacıyla 4’ünün yapımına devam edilen 22 sulama tesisi ve 4’ünün yapımına devam edilen 11 sulama göleti ile 1’inin yapımına devam edilen 2 ilaçlama deposunu da şehrimize kazandıracağız. Bir diğer önemli projemiz ise şehrimizde düzenleyeceğimiz ‘4. Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Buluşması’ olacak. Yurt içi ve yurt dışından 60’a yakın belediyeyi Bursa’mızda buluşturacağız. Tarımın gelişmesi yönünde atılabilecek adımları, yapılabilecek çalışmaları ele alacağız” diye konuştu.

“TARIM BİZİM İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR”

Çiftçilerin toprağı ve tarlası için gece gündüz demeden çalıştığını, yorulduğunu, emek sarf ettiğini hatırlatan Başkan Aktaş, “Sabahtan akşama kadar güneşin altında ter dökmek kolay bir iş değil. Büyük fedakârlık, sevgi ve emek gerektirir. Koşturmacaları içerisinde çiftçimize hem bir nefes olmak, hem de işleriyle ilgili bilgi ve donanımlarını artırmak amacıyla ‘Çiftçi Eğitim ve Uygulama Merkezi’ projemizin çalışmalarına başlayacağız. Bu merkez, üreticilerimizle doğrudan temasa geçebilecek. Yeni üretim tekniklerini göstermek, geleneksel ile yenilikçi üretim modellerini geliştirmek, akıllı tarım uygulamalarını tanıtmak ve Bursa’ya özgü tarımsal ürünleri sergilemek için kullanılacak. ‘Tam Donanımlı Çiftçi Eğitim Aracı’ ile bize gelemeyen çiftçilerimize biz gideceğiz. Onları bilgilendirmek ve yönlendirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Tarım, bizim için olmazsa olmazdır. Tarım paydaşlarımızın görüş ve önerilerine ve onlarla birlikte hareket etmeye önem veriyoruz. Bu toplantının da bu düşünceyle atılmış güçlü bir adım olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar ki destek ve emekleriniz için teşekkür ediyorum. Bu işin şehrimiz için çok kıymetli ve değerli olduğunu biliyorum” dedi.
 

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, nüfus bakımından Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa’nın sanayi şehri olmasının yanında tarımsal anlamda da ülkenin en önemli bölgelerinden biri olduğunu belirtti. Tarımsal alanların büyüklüğü olarak Türkiye’de 34’üncü sırada olan Bursa’nın bitkisel üretim miktarında 6’ncı sırada bulunduğunu hatırlatan Acar, tarımsal alanların en verimli şekilde kullanıldığını ifade etti. Hayvancılık, su ürünleri konularında da şehrin önemli konumda bulunduğunu anlatan Acar, tarıma verdiği ciddi desteklerden dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.
 

Konuşmaların ardından Başkan Alinur Aktaş tarafından ‘Mustafakemalpaşa ve Çevre Köyleri Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ ile ‘Çeltikçi Beldesi ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne destek çeki takdim edildi. Program, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x