Dikkat: Bu 2 Kripto Para İçin Zaman Daralıyor! Neler Olacak?

Cuma günü Deribit’te 11 milyar doların üzerinde Bitcoin ve Ethereum opsiyonunun vadesi dolacak. Her iki kripto para birimi de “maksimum acı noktalarının” oldukça üzerinde işlem görüyor. Bir gözlemci, piyasanın vade bitiminden önce büyük bir dalgalanma görmesinin pek olası olmadığını söylüyor.

İki kripto para için dev opsiyonların vadesi doluyor!

Bitcoin, 2023’ün son üç aylık opsiyon vadesinin dolmasına saatler kala 40.000 doların üzerinde tutunuyor. Böylece, iyi bir şekilde desteklenmeye devam ediyor. Cuma günü TSİ 11:00’da, kripto borsası Deribit’te Bitcoin’e (BTC) bağlı 7,7 milyar dolar değerinde ve Ethereum’a (ETH) bağlı 3,5 milyar dolarlık opsiyonun vadesi dolacak. Borsanın baş ticari sorumlusu Luuk Strijers, şu açıklamayı yapıyor:

Toplam 11 milyar doların üzerindeki tutar Deribit’in şimdiye kadarki en büyük vade sonu işlemine işaret ediyor. Bunun neredeyse 5 milyar doları paraya dönüşecek, bu da şimdiye kadarki en büyük tutar. Ayrıca, potansiyel olarak ortalamanın üzerinde riskten korunma ve alım satım faaliyeti ile sonuçlanacak.

Vade bitiminde sonra gözler ETF’lerde olacak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu çeyrekte Bitcoin fiyatı %60’lık yükseliş kaydetti. Ayrıca, Ethereum fiyatı %43’lük artış gördü. Kripto para fiyatlarındaki bu artış, yatırımcıların ‘call’ opsiyonlar yoluyla yukarı yönlü risk eklemeye çabalamasına neden oldu. Bu durum, kardaki call opsiyonları için rekor seviyedeki açık pozisyonu açıklıyor. Strijers’a göre, müşteriler pozisyonlarını Aralık vadesinden Ocak ve sonraki aylarda vadesi dolan sözleşmelere çeviriyor. Ayrıca, muhtemelen bu süreç Cuma günkü üç aylık uzlaşmaya kadar devam edecek. Bu bağlamda Strijers, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Riskten korunmanın ötesinde, müşterilerin pozisyonlarını 2024 vadeli kontratlara taşıdıklarını da görüyoruz. Ayrıca, vade sonuna yaklaştıkça ve sonrasında daha fazlasını görmeyi bekliyoruz. Vade bitiminden sonra tüm gözler ve ticari faaliyetler yaklaşan ETF kararına odaklanacak.

Açık pozisyonların çoğu, yukarı yönlü koruma sağlayan ‘call’ veya türevlerde yoğunlaşıyor. Kaynak: Deribit

Kripto para birimleri için etkisi nasıl olacak?

Ayrıca Bitcoin’in maksimum acı noktasını (MPP) ya da opsiyon alıcılarının vade sonunda en çok kaybedecekleri seviyeyi gösteriyor. Teoriye göre, genellikle bol sermaye arzına sahip kurumlar olan opsiyon satıcıları, karşı tarafları olan alıcıların en çok zarar görmesini sağlamak için dayanak varlığın spot fiyatını bu seviyeye doğru itmeye çalışıyor. 2020’nin sonlarında ve 2021’in büyük bölümünde Bitcoin, vade sonuna kadar maksimum acı noktası yönünde dalgalanma gördü. Ancak uzlaşmanın ardından lider kripto para yükseliş trendine devam etti. Yine de piyasa analisti Chang, Cuma günkü vade bitiminden önce fiyatların sabit kalmasını bekliyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde açıklıyor:

BTC MPP 33.000 dolar ve ETH MPP 1.900 dolar, mevcut fiyatlardan çok uzak. MPP zaman zaman önemli noktalar sağlayabilir. Ancak şimdilik BTC ve ETH’nin MPP’ye çok az hareket etmesini bekliyoruz. Şu anda MPP konusunda fazla endişelenmeye gerek yok. Eğer böyle bir şey olacaksa, bu ancak Dünya’da bir felaket yaşanması halinde mümkün olabilir. Büyük opsiyonların sona ermesinden sonra yeni opsiyon alım satım kasetlerini yakından takip etmeyi planlıyorum. Ayrıca piyasanın son kıvılcıma doğru ilerlediğini düşünüyorum. Son gerçek hareketin çok yakında olmasını bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x