Ghent Üniversitesi’nden İsrailli kurumlarla akademik işbirliğini askıya alma kararı

Belçika’daki Ghent Üniversitesi, İsrail ile tüm akademik işbirliği anlaşmalarını askıya aldığını duyurdu. Ghent Üniversitesi Rektörü Rik Van de Walle tarafından yapılan yazılı açıklamada, askıya alma kararının gerekçesi olarak ‘İsrail hükümeti tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerinin boyutu, süresi ve niteliği’ gösterildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları Ekim 2023’ten bu yana devam ederken, çok sayıda Filistin yanlısı eylemci öğrenci, haftalardır Ghent Üniversitesi’ndeki UFO binasını işgal etmiş durumda. Öğrenciler, İsrailli akademik kurumlara karşı kapsamlı bir boykot talep ediyor. ABD ve diğer ülkelerdekine benzer şekilde Gazze’yle dayanışma çadır kamplarının kurulduğu üniversitede, geçen cuma günü eylemciler rektörün odasına girmiş, polisle eylemciler arasında arbede yaşanmış, polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına almıştı.

‘HAK İHLALLERİNE KARIŞAN ORTAKLARLA İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTEMİYORUZ’

AA’nın aktardığına göre, Rektör Walle’nin yaptığı açıklamada, üniversite yönetiminin, İsrail üniversiteleri ve araştırma kurumlarıyla devam eden tüm akademik işbirliğini durdurduğu belirtilerek, işbirliğinin hukuken sona erdirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda üniversitenin ilgili projelerden tek taraflı olarak çekileceği kaydedildi.

Belçika’nın resmi haber ajansı Belga’ya açıklamada bulunan Ghent Rektörü Van de Walle, “Ghent Üniversitesi, Gazze’de meydana gelen çok ciddi insan hakları ve uluslararası hukuk ihlallerine dahil olmak istemiyor. Bu nedenle üniversite, bu ciddi insan hakları ihlallerine karışan ortaklarla işbirliği yapmak istemiyor” ifadesini kullandı.

Brüksel Özgür Üniversitesi 28 Mayıs’ta, Anvers Üniversitesi ise 30 Mayıs’ta İsrail ile ilişkilerini askıya aldığını bildirmişti. Ghent de daha önce yaptığı açıklamada, İsrailli üç kurumla bağlarını koparma kararı aldığını bildirmişti. Brüksel, Ghent, Anvers, Leuven ve Liege kentlerindeki üniversitelerde mayıs başında başlayan öğrenci eylemleri sürüyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x