Ramil Guliyev: Tarihe geçmek, 2024 Olimpiyatları ve emeklilik planları

Anadolu Ajansı’nın hazırladığı Cumhuriyet’in 100. yılına özel “spor” dosyasında, atletizmin parlayan yıldızı Ramil Guliyev’in önemli başarılarına dikkat çekildi.

Türkiye atletizm tarihine altın harflerle adını yazdıran Ramil Guliyev, 2017’de Londra’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda erkekler 200 metrede göğsümüzü kabartarak birinci oldu. Bu zafer, Türkiye’ye bu şampiyonada kazandırılan ilk altın madalya olma özelliğini taşıyor.

Guliyev, başarılarına 2018 Berlin Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda da devam etti. Bu organizasyonda 200 metrede kırdığı rekorla altın madalyanın sahibi oldu. Aynı şampiyonada 4×100 metrede de takım arkadaşlarıyla birlikte gümüş madalyanın sahibi oldu.

Ramil’in kariyerindeki diğer bir önemli madalya da 2016’da Amsterdam’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndan geldi. Burada da kürsünün ikinci basamağında yer aldı.

Bu başarılarıyla Türkiye’nin gururu olan Ramil, “Hayatımı madalya kazanma amacıyla şekillendirdim. Türkiye adına sprintte bu başarıları elde etmek tarifsiz bir mutluluk.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: AA

“TARİHE GEÇMEK ÇOK GÜZEL”

Başarılı milli atletimiz Ramil Guliyev, atletizm sahnesindeki başarıları ve hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya şampiyonasında kazandığı tarihi madalyayı hatırlatan Guliyev, “Tarihe geçmek çok güzel bir duygu. Hep bu madalyaları kazanmak için çok çalıştık. Tüm hayatımı madalyalar kazanmak için dizayn etmiştim. Özellikle sprintte tarihe geçmek inanılmaz bir duygu.” sözleriyle duygularını ifade etti.

2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na dair hazırlıklarını ve hedeflerini de paylaşan milli atlet, “Paris için hazırlanmaya başladık. En büyük yarışımız orası. Hedefimiz altın madalya kazanmak. Her sporcunun hedefi altın madalya kazanmaktır. Madalya kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Elimizden geleni yapalım da gerisi kısmet.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: AA

EMEKLİLİK PLANLARI

Başarılı milli atlet Ramil Guliyev, emeklilik planları ve geleceğe yönelik hedeflerini anlattı.

2024 Paris Olimpiyat Oyunları sonrasında emekliliği düşünebileceğini dile getiren Guliyev, “2024 Paris Olimpiyat Oyunları’ndan sonra emekli olabilirim. Emekli olduktan sonra geleceğimiz olan çocuklar için çalışmak istiyorum. Tecrübemi çocuklara aktarmak istiyorum. Ramil Guliyev Spor Okulları açmak istiyorum. Çocuklara hem tecrübemi aktaracağım hem de sadece atletizm değil diğer spor dallarına da destek vermeye çalışacağım. Böyle bir projem var. Türkiye’de atletizmin gelişmesi için daha çok çocuğa ulaşılması gerekiyor. Daha fazla okulların açılıp, taramaların sık yapılması lazım.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: AA

Ramil ayrıca atletlik kariyeri boyunca yaşadığı gururu ve geçmişte yapmış olduğu hataları da paylaştı.

“Geçmişe dönsem yine atlet olmak isterdim. Ancak çok farklı olurdum. Aynı hataları yapmazdım. Sakatlandığım anlar var ve sebepleri de bildiğim için yeniden o hataları yapmazdım. Eskiye dönsem daha verimli bir atlet olacağımı düşünüyorum.” şeklinde konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x